یادداشت هایی کوتاه درباره والیبال ایران و جهان

لوکاس ژیگالدو:کار در ایران نه خوب است و نه بد!

"نات تو بد" اصطلاح روز های دلتنگی اروپاییان است، ولی انصافا اینجا همه چیزش بد باشد دلار و اسکناس اش حرف ندارد، فقط می ماند دوری از ایالات، اهل و عیال ومتحده'!' که به پولش می ارزد خصوصا برای اهالی بلوک شرق که به خاطر  یک دلار نا قابل صد تا ملق می زنند!!

جمشید حمیدی

گفت: مگر لیگ آیین نامه و مقررات ندارد که در قرن بیست و یکم قضایا کدخدا منشانه حل می شود ؟

گفتم: دارد و خوبش را هم دارد.        

گفت: پس گیر کار کجاست ؟

گفتم: قرار بر فصل شدن است و حل شدن نه!

گفت: پس چه باید کرد؟

گفتم: ریش و قیچی را بسپارند دست فرمانداران، هیات ها و نمایندگان محترم و قال قضیه را بکنن!

گفت: در آن صورت چه چیزی عاید کارگزاران می شود؟   

گفتم: استعفا و والفرار!

جمشید حمیدی

والیبال نشسته ایران

ارزش فنی والیبال نشسته ایران فراتر از آسیا است، اما در این ارزش گذاری حیف است سهم بزرگ مردمان مشهد مقدس را نادیده بگیریم. تاریخچه این ورزش را که ورق می‌زنیم نام‌هایی بر تارک والیبال معلولان می‌درخشد که نمودار حضور جوانان برومند و مستعد دیار ابومسلم خراسانی است، که از قضا سمبل آن‌ها را در تلاش‌های هادی رضایی می‌بینیم که خستگی ناپذیر و پایمردانه در راه ارتقا و اعتلای والیبال نشسته گام بر می‌دارد و اوست که توانسته محور حرکات و اقداماتی باشد که امروز منجر به میزبانی جشنواره‌ای ارزشمند از والیبال آسیا باشد. بدون تردید اهتمام مدیران و مسئولان شهری و استانی چاشنی کوشش‌های آقا هادی است و من فکر می‌کنم مشهد مقدس باز هم در سایه همدلی و شور و همت مردمی، میزبانی سرفراز خواهد بود. اما فراموش نکنیم آن‌چه در رهگذر این مسابقات مهمتر از برد و باخت می‌نماید، بحث تبادلات فرهنگی است تا حداقل آسیایی‌ها بدانند که مشهد مذهبی-تاریخی، نگینی درخشان در قلب ایران عزیز و سرافراز است.

جمشید حمیدی

لورنزو برناردی

به گزارش والیبال ایران، پس از رفتنی شدنِ ولاسکوی آرژانیتی؛ مربی کاریزماتیک، موفق و حرفه ای تیم ملی والیبال ایران که با تصمیم غیرحرفه ای خود به وقت برداشت، شاگردانش را رها کرده و در میان بدرقه ی خوشِ تاریخی ما عازم زادگاهش شد، رئیس فدراسیون والیبال به سرعت از بررسی شرایط شش گزینه جهت جانشین این مربی خبر داد، که از این میان سرانجام قرعه به نام لورنزو برناردی ایتالیایی افتاد و خبر توافق شفاهی با این بازیکنِ نامدار و مربی کم تجربه اعلام شد. انتخابی که واکنش های دوپهلویی از سوی کارشناسان به همراه داشت.

اما هر چه بود خبر به قدری موثق بود و مسئولان در اعلام توافق نهایی به قدری مصمم، که علارغم عدم ثبت رسمی و کتبی این قرارداد، بیشتر اخبار این روزهای والیبال ملی ما حول محور رزومه و بررسی جوانب حضور برناردی یا همان شاگرد سفارش شده ی ولاسکو در ایران می چرخید. اما شنیده ها حاکی از آن است که احتمال نیامدن لورنزو از آمدنش قوی تر است و به نظر می رسد برناردی ایتالیایی همانطور که تاکنون هیچ واکنش مثبت و یا حتی مشخصی در قبال این موضوع نداشته است حاضر به عقد قرارداد و حضور در ایران نیز نیست تا گمانه زنی ها وارد فازه جدیدی شود!

این خبر در حالی به گوش می رسد که رئیس فدراسیون والیبال ایران که تا پیش از این با قاطعیت از توافق نهایی با برناردی و حتی حضور شش ماهه دستیاران وی در ایران سخن می گفت؛ در تازه ترین اظهار نظر رسمی خود از بررسی مجدد جوانب تا روز جمعه و تلاش دوباره برای انتخاب بهترین گزینه خبر داده است. بدین ترتیب به نظر می رسد برناردی که در حال حاضر عهده داره سمت مربیگری تیم وایگل در لیگ حرفه ای لهستان است، با مسئولان فدراسیون ایران به توافق نرسیده و حضورش در ایران منتفی است! هر چند که برای اثبات صحت این خبر باید تا روز جمعه و اعلام موضع رسمی فدراسیون صبر کرد.

حدیثه حبیبی

آندره آناستازی

تایم اوت - به گزارش والیبال ایران، در حالی که پس از قطعی شدن خبر جدایی ولاسکو آرژانتینی از  تیم ملی والیبال ایران، از آندره آناستازی به عنوان جدی ترین گزینه ی جانشینی وی نامبرده می شد، شنیده ها حاکی از آن است که این مربی ایتالیایی تا پایان سال 2014 امکان عقد قرداد با هیچ تیم ملی و یا باشگاهی  را ندارد. گفته می شود آناستازی سرمربی پیشین تیم ملی والیبال لهستان که عناوین ارزشمندی چون قهرمانی اروپا، جهان و لیگ جهانی را در کارنامه خود دارد به دلیل آنکه تا یکسال دیگر با فدراسیون والیبال لهستان قرارداد دارد، امکان حضور در تیم دیگری را نداشته و به همین دلیل مدتی نیز خانه نشین شده است، بدین ترتیب اگر آناستازی بخواهد با تیم دیگری قرارداد ببندد باید پیش از آن نظر فدراسیون والیبال لهستان را جلب کرده و همچنین ضمن پرداخت خسارت از یکسال حقوق خود نیز بگذرد. بدین ترتیب علارغم اینکه این مربی از جدی ترین گزینه های هدایت تیم ملی ایران بود، از فهرست نامزدهای جانشینی ولاسکو کنار گذاشته شد تا احتمال حضور مربیانی چون بانیولی و برناردی در کنار سایر اسامی اعلام شده بر مسند مربیگری قهرمان آسیا بیشتر شود.

هرچند که گفته می شود سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران، که ایتالیایی الاصل نیز می باشد انتخاب شده و به زودی معرفی می شود.

لیگ برتر والیبال بانوان ایران در حالی به کار خود ادامه می دهد که بالانشینان و قعرنشینان این لیگ در دنیای متفاوتی سیر می کنند، تفاوتی به وسعت بی عدالتی های موجود در  ورزش آقایان و بانوان؛ اینکه ماهیت برگزاری رقابت های اینچنینی با این شرایط، چه آینده نگری هایی را در پی دارد و از لیگی که فقط سه تیم به معنای واقعی کلمه دارد چه تیم ملی تشکیل خواهد شد به کنار، اما انتقاد سرمربی وطنی تیم ملی  از سطح کیفی و فنی تیم ها و همچنین گلایه از کمبود بازیکنان حرفه ای و سطح بالا بین بانوان و از طرفی اعتقاد راسخ مربیان لیگ برتری بر لزوم استفاده از مربی خارجی در تیم ملی جهت بهره گیری از پتانسل بالای بانوان والیبالیست و جای خالی یک مربی با دانش و به روز روی نیمکت تیم ملی والیبال بانوان ، نظیر آنچه مردان والیبال ایران از آن بهره می برند در نوع خود جالب و نشاندهنده یک هماهنگی آشکار ! است.

 بله؛ تشکیل مثلث قدرت در لیگ برتر بانوان و زنگ تفریح شدن سایر رقبا آنهم در میان تنها هفت تیم، مسئله ی کوچکی نیست و از طرفی سالهاست که اکثر کارشناسان از کمبود اطلاعات فنی بین مربیان زن ایران می گویند.

در این سالها، ماه ها و روزهای ابری والیبال بانوان که فقط حرف است و حرف، خبری نظیر برگزاری نخستین اردوی استعدادیابی نوجوانان دختر، انتخاب و پرورش دختران نوجوان از سنین پایین و در حال رشد، حتی اگر تداوم نیز نداشته باشد که امیدواریم چنین نباشد، از پرتو نور و آینده ای بهتر نوید می دهد. تا یکی از مشکلات اساسی در ورزش بانوان که عدم توجه به سنین پایه و شروع ورزش حرفه ای از سنین بالا است، حداقل در آینده برطرف شده و یکی از راه بهانه ها به بن بست ختم شود که اگر خواستیم از شرایط باشگاهی و ملی بگوییم با این جواب پرتکرار سطح بازیکنان ما همین است، مواجه نشویم. هر چند که تا آغاز نخستین تورنمنت برون مرزی بانوان والیبالیست فرصت زیادی باقی نمانده و باید ضمن توجه به گذشته ،حال و آینده را با هم دریابیم.

حدیثه حبیبی

حاشیه هفته 16 لیگ برتر

در جنجالی ترین دیدار هفته شانزدهم در حالی دو تیم جواهری گنبد و آلومینیوم هرمزگان به مصاف یکدیگر رفتند، که کمتر کسی تصور می کرد این دیدار ناسرانجام و با شکست فنی جنوبی ها در شمال کشور همراه شود. هر چند در ابتدا ناصر شهنازی صحنه گردان اصلی حواشی این بازی معرفی و گفته می شد حرکات و اعتراضات وی باعث واکنش هایی البته به دور از توهین و فحاشی؛ نظیر پرتاپ اشیاء به داخل زمین، از سوی تماشاگران گنبدی شده است.

 

اما در ادامه هرمزگانی ها به کلی منکر قضیه شده و نسبت به اعلام شکست فنی و رفتارهای توهین آمیز هواداران میزبان به شدت اعتراض کردند. به گفته مسئولان تیم آلومینیوم مربی و بازیکنان این تیم از  بدو ورود به زمین با فحاشی و شعارهای نامناسب هواداران گنبدی مواجه شده و با این تصمیم سازمان لیگ در حقشان اجحاف شده است. اما هر چه بود با محرومیت یک جلسه ای هواداران گنبدی، باخت فنی تیم بندری و محرومیت تعلیقی یک جلسه ای مربی اش ، مشخص نشد که اگر مقصر هواداران میزبان بودند چرا آلومینیوم باخت فنی داد؟ و اگر مقصر و عامل تحریک هواداران مربی تیم میهمان بود، چرا هواداران جواهری محروم شدند!

 

با این اوصاف آنچه مسلم است؛ وظیفه ی سنگین مسئولان، مربیان، بازیکنان و هواداران والیبالی در نشان دادن زیبایی های این رشته ورزشی به علاقمندان رو به گسترش آن در کشور و پرهیز از بروز چنین رفتاری هایی ست، تا والیبال ایران همانطور که با موفقیت های چشمگیر خود در عرصه های مختلف ملی به الگویی موفق و رشته ای محبوب میان ورزش دوستان تبدیل شده است، در این زمینه هم حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

حدیثه حبیبی

 اعضای تیم والیبال خبرنگاران بانوان و آقایان ایران در راستای اقدامات خیرخواهانه خود، با حضور در موسسه خیریه محک ضمن بازدید از قسمت های مختلف و دیدار با کودکانی سرطانی به برگزاری دیداری دوستانه با بهبودیافتگان این موسسه پرداختند. میلاد کی مرام بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان که عضو تیم والیبال هنرمندان نیز می باشد، هدایت تیم بهبودیافتگان را برعهده داشت و در پایان، این دیدار نمادین با برتری میزبان همراه شد. از دیگر اقدامات تیم والیبال خبرنگاران در این بازدید صمیمی پرداخت هدایا و کمک های نقدی خبرنگاران به مسئولان این موسسه بود.

 

والیبال گنبد در پی از دست دادن یاروفادار خود عزادار شد

عبدالرحمن انگیزه ملقب به طیب یکی از هواداران پرو پاقرص و شناخته شده ی والیبال گنبدکاووس که از سن 17 سالگی در تمامی دیدارهای نمایندگان این شهر، با لباس محلی و شور و هیجان خاصی به تشویق پرداخته و از محبوبیت ویژه ای نیز در میان هواداران گنبدی برخوردار بود، در سن 57 سالگی برای همیشه با سالن المپیک خداحافظی کرده و به دیار باقی شتافت. روحش شاد و یادش گرامی؛

حدیثه حبیبی

تایم اوت 18/ نیم فصل نخست لیگ برتر در حالی به پایان رسید که به دلیل وقفه یکماهه این مسابقات جهت حضور تیم ملی والیبال ایران در رقابت های بین قاره ای این تعطیلات تنها یک هفته به طول خواهد انجامید و دور برگشت این مسابقات از روز پانزدهم دیماه از سر گرفته می شود. از طرفی با اعلام قبلی سازمان لیگ مبنی بر فرصت نهایی نقل و انتقالات لیگ برتر از تاریخ یکم تا دهم دیماه تیم ها با مشکلات عدیده ای برای جذب بازیکن روبه رو بودند، که در نهایت با درخواست باشگاه ها سازمان لیگ به تمدید مهلت فوق پرداخت، منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ ضمن اعلام این خبر افزود: با توجه به ایام شهادت در ایران و همچنین تعطیلات سال جدید در اروپا تصمیم به تمدید مهلت نقل و انتقالات تا تاریخ هجدهم دیماه گرفتیم.

گفته می شود تیم های پیکان تهران، کاله آمل، سایپا البرز و شهرداری تبریز به دنبال جذب بازیکن خارجی هستند و از طرفی شهرداری ارومیه در حال انجام مذاکره با مربی خارجی جهت هدایت این تیم در ادامه مسابقات می باشد.

حدیثه حبیبی

تایم اوت 17 / پس از تغییر و تحولات گسترده در ترکیب کاله و جدایی تعدادی از ستاره های این تیم در آغاز لیگ بیست و هفتم، از همان ابتدا شایعاتی مبنی بر  جذب بازیکن از دور و اطراف این باشگاه به گوش می رسید، تا اینکه از هفته گذشته و با نزدیک شدن به نیم فصل این گمانه زنی ها شکل جدی تری به خود گرفته و حتی صحبت از امضاء قراداد مطرح شد، خبری که به دلیل موثق نبودن رسانه ای نشد.
حال در یکی دو روز گذشته موضوع انعقاد قرارداد کاله با یک پاسور خارجی جدی تر از گذشته و از گوشه کنار باشگاه به گوش می رسد، حتی گفته می شود در همین هفته این بازیکن که عضو تیم ملی کشورش نیز هست به ایران خواهد آمد تا پای میز مذاکره با مدیران آملی بنشیند.حال باید دید این قضیه چقدر صحت دارد و آیا کاله لیگ را با پاسور مطرح اروپایی ادامه می دهد؟

روزبه حدادپور

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org