جدیدترین اخبار والیبال در کانال تلگرام ما عضویت

واليبال ايران: در حالي كه معمولا كارشناسان به بررسي عملكرد تيم هاى ملي واليبال و فدراسيون مي پرداند، بد نيست ضمن احترام به كارشناسان و خبرگان واقعى و دلسوز واليبال، اينبار ما به بررسي رفتار اندك كارشناس نماهاى حاضر در واليبال ايران بپردازيم.

تیم ملی والیبال ایرانحدیثه حبیبی - والیبال ایران: در اینکه تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی 2017 نه درخشان و شاداب بازی کرد، نه نتایج خوبی گرفت و نه حتی برخلاف تیم های بزرگ دنیا موفق شد به جواناش میدان داده یا ستاره جوانی را معرفی کند، شکی نیست...


در واقع باید بدون تعارف گفت که این روزها جذابیت از خیلی بخش های والیبال ایران رخت بر بسته! از مسئولان گرفته تا نحوه بازی تیم ملی. اما آنچه بیش از همه درد آور است رفتار برخی تاکید می کنیم برخی افرادی است که به عنوان کارشناس در والیبال ما فعالیت و اظهار نظر می کنند.


اگر از کارشناسان واقعی، زحمت کشان، متخصصان و دلسوزان واقعی والیبال که خوشبختانه تعدادشان کم هم نیست فاکتور بگیریم. باید تاسف خورد که رشد فضای رسانه ای والیبال باعث شده که عده ای با نام و عنوان کارشناس تربیون به دست گرفته و برای منافع شخصی خود ناله کنند!

 

پس از نتایج نامطلوب تیم ملی در لیگ جهانی تعدادی از بازیکنان جملات جالبی گفتند و یا در صفحات اجتماعی شان نوشتند. مثلا اینکه " کسانی که در شکست همراه ما نیستند، حق ندارند در پیروزی ها نیز کنارمان باشند".

 

بله. بدون تردید این جملات زیباست اما بیشتر ارزش طرفداری داشته و برای هواداران تیم ملی والیبال کاربرد دارد. وگرنه کارشناس، تحلیلگر و خبرنگاری که وظیفه اش را صرفا طرفداری بداند حتما لازم است در شغل خود تجدید نظر کند.


البته جدا از کسانی که همیشه نظر واقعی خود را بر مصلحت اندیشی ترجیح داده و به وقتش حمایت یا انتقاد شخصی شان را در مورد نتایج تیم ملی و عملکرد کلی والیبال ایران بیان نموده و از ظن خود یار تیم ملی ما بوده اند، عده ای از مربیان، مدیران و کارشناسان والیبال که تعدادشان رو به رشد است هم این وسط هستند که وظیفه کاملا متفاوتی دارند.


بر همین اساس عده ای وظیفه توجیه، ماست مالی کردن نتایج، جواب دیگران را دادن، حمایت کورکورانه و بی پایه و اساس از والیبال و خصوصا تیم ملی و مسئولان فدراسیون را برعهده گرفته اند و هدفشان حفظ منافع شخصی شان است و در مقابل عده ای نیز هستند که با سیاه نمایی، زدن انگ و برچسب به دیگران، انتقادات بدون پشتوانه علمی و آماری بازهم هدفشان اینبار ایجاد منافع شخصی و خودنمایی برای رسیدن به جایگاه و سمتی در تیم ملی یا فدراسیون والیبال است.


وقتی هم می گویم مقصر اصلی رشد این چنین افرادی را فدراسیون والیبال می دانیم، دلیل آن واضح است. در واقع پس از اینکه سال ها منتقدان جدی تصمیمات و عملکرد فدراسیون یکی یکی حذف شده و به حاشیه رانده شدند، فرصت عرض اندام برای خیلی افراد فراهم شد،عده ای راه درست را در پیش گرفته و امروز موفق و قابل احترامند، عده ای هم برای ماندن در صحنه نقش مجیزگویی را برعهده گرفتند و روابط و منافعشان آسیب نبیند، دست به هر کاری زدند!


در مقابل عده کمی از به حاشیه رانده شده ها نیز بودند که برای تسویه حساب با فدراسیون و از طرفی ایجاد سروصدا جهت بازگشت به صحنه، نقش سیاه نمای ماجرا را برعهده گرفته و به لظف گسترش فضای مجازی و دسترسی آزاد همه افراد به رسانه های شخصی و شبکه های اجتماعی از حاشیه بیرون آمده و دوباره به صحنه برگشتند تا رقابت برای منافع شخصی گرم و حساس تر شود.


فدراسیون والیبال هم که انصافا هوش بالایی در این موارد دارد، پس از شروع روند نزولی تیم ملی والیبال و نابسامان شدن اوضاع مدیریتی، در را به روی تعدادی از منتقدان دیرینه باز کرد. البته خوشبختانه کسانی که راه برایشان باز شد اکثرا از نظر فنی و اخلاقی قابل دفاع هستند با این حال چند نفری هم هستند که در را اشتباهی باز کرده و وارد شده اند.


سخن را کوتاه کنیم. به باور ما یکی از دلایل عدم نتیجه گیری تیم ملی در سال های اخیر را هم باید علاوه بر آسیب شناسی تصمیمات و برنامه های فدراسیون، کادرفنی، بازیکنان و ... در کارشناسان جویا شد.


چرا که سوال اینجاست وقتی قطاری از ریل خارج می شود، چه کسانی باید از روی علم و دانش و نه از روی حب و بغض شخصی به بررسی عملکرد آن بپردازند و راه حل ارائه کنند؟ در واقع در رشته ای که متولی آن به اندازه کافی در تصمیماتش خود رای است و گزینشی و سلیقه ای عمل می کند، چرا باید شرایط طوری شود که عده ای کارشناس نما با رفتارهایشان فضا را برای فرصت طلبان و پنهان و وارونه شدن واقعیت ها بازتر کنند؟


مخلص کلام؛ آن ها که حسابشان پاک است چه باک؟ اما هشدار می دهیم که عده ای امروز در والیبال ما هستند که از این آب گل آلود در حال گرفتن ماهی های آنچنانی هستند و امیدواریم، مسئولان، کارشناسان و پیشکسوتان دلسوز، رسانه و از همه مهتر افکار عمومی و مردم عملکرد این افراد را با دقت بیشتری زیر نظر بگیرند و دست به دست دهند تا والیبال ما از شر این آفت که تنها هدفش دستیابی به منافع شخصی خود است، هرچه زودتر رها شود!

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

محصول پرفروش فروشگاه والیبال ایران