والیبال ایران بررسی می کند؛ عملکرد 12 تیم حاضر در دور مقدماتی لیگ برتر والیبال 94 ایران چگونه بود / جمشید حمیدی کارشناس والیبال در این خصوص به اظهار نظر می پردازد.

لیگ برتر والیبال ایرانبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ دور مقدماتی بیست و نهمین دوره رقابت های لیگ برتر والیبال مردان ایران با صعود تیم های بانک سرمایه، پیکان، شهرداری ارومیه، ثامن الحجج، شهرداری تبریز، سایپا، متین و آرمان به مرحله پلی آف به پایان رسید. تیم های کاله و جواهری از حضور در مرحله بعد بازماندند و آلومینیوم و گوهر کویر با لیگ برتر خداحافظی و به لیگ دسته یک سقوط کردند. به منظور بررسی تحلیلی عملکرد تیم ها در دور مقدماتی این مسابقات با جمشید حمیدی کارشناس برجسته والیبال کشورمان به گفتگو نشسته ایم که نظر وی را در خصوص تک تک تیم ها در ادامه می خوانید:

 

1. بانک سرمایه؛ تیمی که نخواست اقتدارش را به رخ حریفان بکشد!

بانک سرمایه بدون شک دارای یک مجموعه خیلی خوب از بازیکنان شاخص کشور است اما در مرحله مقدماتی دیدیم که در پست چهار مقداری با مشکل بازیکن قدرتی مواجه بود و اگر در ادامه مسابقات آسیبی ببیند احتمالا از همین جهت باشد. در حقیقت بازیکنان قدرتی بانک سرمایه همپای بازیکنان سرعتی این تیم نیستند و پاشنه آشیل این تیم پست های دو و چهار است.

تیم والیبال بانک سرمایه

مباشری دریافت کننده تیم هرچند در دریافت عملکرد خوبی داشت اما در حمله متوسط بود و نظری افشار دیگر دریافت کننده بانک سرمایه خیلی تلاش کرده است به تیم کمک کند اما باز هم در این پست ضعف وجود دارد و حالا قصد دارند با اضافه کردن گرادو بازیکن کوبایی باتجربه این مشکل را حل کنند. درباره نتایج تیم در بازی های انجام شده به نظرم بانک سرمایه سعی نکرد اقتدار خود را از روز اول مسابقات به رخ بکشد و کارخانه با تجربه بد باریج اسانس امسال سعی کرد آهسته و پیوسته پیش برود.

 

2. پیکان تهران؛ بهترین مجموعه اخیر والیبال که یک پای قهرمانی است!

به نظرم پیکان بهترین مجموعه دهه اخیر والیبال را در اختیار دارد. این تیم در تمامی پست ها بازیکنان خوبی دارد. فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور، محمد جواد معنوی نژاد دریافت کننده های قدرتی زن بسیار خوبی هستند. و در پست سرعتی هم نیکولوف را در اختیار دارند که یک سر گردن از دیگر بازیکنان این تیم بالاتر است. هرچند باید ادامه مسابقات را هم بررسی کرد اما در مجموع فکر می کنم پیکان کامل ترین تیم مسابقات است و از همین حالا می تواند یک پای قهرمانی باشد.

تیم والیبال پیکان تهران

پیکان به جز آغاز مسابقات و برابر بانک سرمایه در دیگر مسابقات روز بد نداشت. با اقتدار از سد کاله که همیشه برایش دردسرساز بود عبور کرد و یک برد خیلی خوبی در دور رفت برابر ارومیه در تهران داشت. دیدار برگشت این تیم برابر ارومیه هم در یک جو استثنایی انجام شد. ارومیه شرایط خاصی دارد و هر تیمی که به این شهر می رود 40 تا 50 درصد توانایی خود را نمی تواند در حضور این تماشاگران بسیار پرشور استفاده کند. این باخت با توجه به این شرایط خاص بازی تقریبا از قبل قابل پیش بینی بود.

 

3. شهرداری ارومیه؛ بدشانس ترین تیم سال که کلیدی ترین مهره خود را از دست داد!

به نظرم شهرداری ارومیه به دلیل از دست دادن کلیدی ترین مهره خود بدشانس ترین تیم ایران بود. پوریا فیاضی یکی از بازیکنان شش دنگ والیبال ایران است و شهرداری علی رغم جایگزینی او با آرش کشاورزی نتوانست خلع را پر کند. هرچند دو دریافت کننده و لیبروی این تیم مشکل دریافت را تا حدودی رفع کردند و توپ به خوبی به معروف می رسید اما در حملات روی تور دست معروف خالی بود. در نبود فیاضی تیم های حریف به خوبی شهرداری را آنالیز کرده بودند و سرویس های خود را مستقیم در دست میلاد عبادی پور میزدند تا این بازیکن را دچار چالش کرده و در حمله قدرتش گرفته شود.

تیم والیبال شهرداری ارومیه

در واقع اگر عبادی پور از کار می افتاد این تیم در حمله فاقد کارایی لازم می شد. ضمن آنکه معروف با پنجه های توانمند خود بسیار تلاش کرد تا تشکری را روی تور به کار بگیرد اما این بازیکن بعد از فاصله ای که از تیم ملی گرفت هرگز نتوانست تشکری سابق باشد و صرفا در آبشارهای کوتاه پشت خوب عملکرد و در دیگر پاس ها و دفاع ضعیف ظاهر شد. ارومیه در تمامی دیدارها نسبتا بازی خوبی را ارائه داد اما یک بازی خیلی خوب برابر بانک سرمایه داشت. یک شکست سنگین این تیم هم برابر پیکان در حالی رقم خود که به خوبی توسط حریف آنالیز شده بود و از تمامی نقاط ضعفش پیکانی ها بهره برداری کردند.

 

4. ثامن الحجج خراسان؛ یکی از موفق ترین تیم های سال با درخشش پاسور استثنایی خود!

علی رغم مشکلات شدید مالی، ثامن الحجج با همین بضاعت هم نسبت به تیم پرمهره و پرهزینه سال گذشته خراسان نتیجه بدی نگرفته است و کسب مقام چهارم در این مرحله یک موفقیت برای جبار قوچان نژاد و امیر حسینی است. حسینی نشان داده که در آستانه چهل سالگی یک پاسور به معنای واقعی باهوش است که از قوه تفکر و قوه تجزیه و تحلیل عالی ای برخوردار است. وقتی به تیم ثامن خراسان نگاه می کنیم جز حسینی و مصطفی وند مهره تاپ دیگری ندارد. سعید مصطفی وند هم در نقش سرعتی زن عملکرد خیلی خوبی برای ثامن داشت. که البته این بازیکن دو سالی می شود که خیلی خوب بازی می کند.

تیم والیبال ثامن الحجج خراسان

خراسان با وجود بازیکنان خارجی متوسطش مجموعه خیلی خوبی به میدان آورده و یکی از موفق ترین تیم های لیگ امسال بوده است. در جمع بازیکنان این تیم امین علوی هم خیلی خوب ظاهر شده است که البته این بازیکن علی رغم پرش خوبی که دارد، هنوز توپ را در ارتفاع بالا نمی تواند بزند و این برای یک قطر پاسور که نقش محوری دارد می توانه یک نقطه ضعف باشد. مجتبی یوسفی لیبروی ثامن واقعا این فصل بی نظیر بود اما در نهایت ستاره این تیم بدون تردید امیر حسینی بود که قدرت بازی گیری خودش را به رخ کشید و نشان داد که هنوز هم جزو پاسورهای درجه یک والیبال ایران است.

 

5. شهرداری تبریز؛ آن تیمی که پارسال دیدیم نبود ولی با درخشش چند ستاره موفق شد!

شهرداری هم با مشکلات مالی و هم مقداری با مصدومیت رو به رو شد. این شهرداری تبریز آن تیمی که ما پارسال دیدیم نبود. چرا که در سال های گذشته علیرضا بهبودی بسیار در این تیم تاثیرگذار بود و امسال که خواستند خلع حضورش را با محمدطاهر وادی پر کنند، چندان موفق نبودند. وادی با فراز و فرود پاس داد و در حالی که می توانست جایگزین خیلی خوبی برای سعید معروف باشد نشان داد که برای تبدیل شدن به یک پاسور درجه اول هنوز عزم خود را جزم نکرده است. در تیم شهرداری میکائیل تاجر عملکرد بسیار درخشانی داشت. تاجر هم از قطر پاسورهای پردوام والیبال ماست که فقط یک مشکل دارد. این بازیکن در زدن آبشارهای پشت خط در زوایا مشکل دارد و این مسئله باعث می شود که مربیان تیم ملی هنگامی که حساب می کنند برابر تیم های بلند قامت اروپایی قرار می گیرند، نمی توانند از این بازیکن استفاده کنند.

تیم والیبال شهرداری تبریز

در واقع میکائیل تاجرمقداری در زدن آبشارهای پشت خط یک سوم، هر چند که از سرعت بیشتری در زدن اسپک استفاده می کند ولی چون تعداد گام هاش با تعدادگام هایی که شهرام محمودی می گیرد متفاوت است، شاید نتواند برای والیبال ملی ما خیلی مفید باشد. اما در این فصل برای تیمش خیلی عالی کار کرد. حسن صنوبری هم در بازی های مختلف تیم به خصوص بازی برابر بانک سرمایه به خوبی برابر سید محمد موسوی ایستاد و نشان داد که اگر مورد توجه مربیان تیم ملی باشد در روی تور در هم حمله و هم دفاع کارایی بسیار بالایی دارد. همچنین بنابر آمار محمدرضا موذن بسیار موفق عمل کرد و فکر می کنم حقش باشد که به تیم ملی دعوت بشود.

 

6. سایپا تهران؛ تاکتیکی ترین تیم ایران و موفق برپایه کار و تفکر گروهی!

به نظرم سایپا عملکرد خیلی خوبی داشت. فارغ از هرگونه بازیکن محوری کار تاکتیکی والیبال را به خوبی انجام داد. دفاع روی تور، دریافت و توپ گیری های این تیم بسیار حساب شده و کلاسیک بود و فکر می کنم تیم ساپیا را به جای اینکه از نظر فنی مورد بررسی قرار دهم از نظر تاکتیکی و کار گروهی باید بررسی و تاکید کنم که آقای ناصر شهنازی در ایجاد روحیه کار گروهی این تیم بسیار موفق بوده است. این تیم یک پاسور بسیار جوان و به نسبت آینده داری را معرفی کرده است. علی نودوست پور که من فکر می کنم به تیم ملی دعوت بشود.

تیم والیبال سایپا تهران

همچین آقای مجتبی شبان هم بازگشت بسیار پر فروغی داشت. شبان نشان داد که هنوزم یکی از دریافت کننده های بسیار خوب ماست و شاید بر روی تور مثل میرزاجانپور و دیگر قدرتی زن های تیم ایران دفاع خوبی نداشته باشد اما در حمله و دریافت از این بازیکنان کارایی بیشتری دارد و من احساس می کنم آقای شبان بتواند به تیم ملی دعوت بشود. لیبروی خیلی خوبی هم به نام مصطفی حیدری دارد که سال هاست بازی می کند و بسیار پرتلاش و زحمتکش است. البته در تیم سایپا مهدی رنجبر هم بعد از سالها بازگشت خیلی خوبی داشته است. بازیکنی با دو متر و هشت سانتی متر که هیچ وقت در والیبال ایران به چشم نیامده است و همچنین بازیکن جوانی همچون مجتبی قلیزاده که در مجموع عملکرد خیلی خوبی داشته است. اگر بخوایم منصفانه قضاوت کنیم، تاکتیکی ترین تیم والیبال ایران تا این لحظه تیم سایپا بوده است.

 

7. متین صالحین ورامین؛ مجموعه ای که رفاقت را در والیبال ایران کامل کرد!

این تیم هم مشکلات مالی زیادی داشت و شاید این از بدشانسی های آقای محمد ترکاشوند بود. بازیکنی که در اوج والیبال ایران و در حالی که می توانست در تیم های مطرح دنیا هم بازی کند، هرگز به خوبی دیده نشد و امسال هم در اولین تجربه مربی گری اش با کم لطفی و بی پولی مواجه شد. این تیم بازیکنان باتجربه ای دارد که برخی حتی به بانیولی مربی باتجربه ایتالیایی هم باج نمی دادند و اشک او را در آورده بودند. اما محمد ترکاشوند به هر حال با شرایطی که بود تیم را به مرحله حذفی رساند. این فشار شدید مالی باعث می شد بازیکنی مثل احسن شیرکوند که پایه های تیم را تشکیل داده بود با ریش گرو گذاشتن تیم را حفظ کند که البته گاهی فشار مشکلات موجب می شد از کوره در برود و یک سری مسائل جنجالی ایجاد کند. اعتقاد من این است که تیم متین ورامین می توانست تیمی بهتر از این باشد. اما همین مشکل مالی اجازه نداد تیم نتیجه لازم رو بگیرد.

تیم والیبال متین ورامین

در تیم متین ورامین فکر می کنم رفاقت خوبی وجود داشت. مثلا در نیم فصل دوم آقای رحمان داوودی قید پیشنهاد 250 هزار دلاری هالک بانک ترکیه را به خاطر بازی کردن در ورامین زد. این مجموعه یک نوع رفاقت را در والیبال ایران کامل کرده است. شاید از نظر فنی داوودی اشتباه کرد و ای کاش می رفت. بازی در آن تیم برای هر بازیکن بزرگی آرزو است و حالا که نرفته است باید یک دست مریزاد به این بازیکن باتعصب و بدون حاشیه والیبال ایران بگوییم. این تیم اکثر مسابقاتش را جز دو مورد از جمله باخت برابر اردکان خوب برگزار کرد.

 

8. آرمان ورزش اردکان؛ تیمی شگفتی ساز با درخشش کاپیتان شایسته خود!

همانقدر که راه نیافتن کاله مازندران در مرحله پلی آف شگفتی ساز بوده است، حضور این تیم هم در پلی آف بسیار شگفتی آفرین بود. یک تیم بدون ستاره با یک پاسوری که سرشار از تجربه است و در سی و شش، هفت سالگی هنوز دایه حضور در تیم ملی را دارد. بهبودی بدون تردید نقش کلیدی در این تیم داشته است و اگر بحث شایستگی مطرح باشد، هر چند ادعایی ندارم که باید حتما به تیم ملی دعوت شود، اما واقعا شایسته است. مابقی بازیکنان این تیم جوان و گمنام بودند به جز بهمن جهاندیده که در این فصل تولد دیگری داشت. واقعا بسیار عالی بازی کرد. او همیشه نان تعصب و جنگندگی خودش را خورده است.

تیم والیبال آرمان ورزشی اردکان

من فکر می کنم مهمترین بحثی که در این تیم وجود داشت، بحث مدیریت بود. آنها عباسعلی میرحسینی را به جمع خودشان اضافه کردند. سه مربی خوب یزدی که برادروار کنار هم قرار گرفتند و همدیگر را ساپورت کردند، حاشیه نساختند و از تمام پتانسیل تیم به خوبی بهره گرفتند. برای اردکان یزد حضور در پلی آف خود یک افتخار بزرگ است. یک بحث بزرگی وجود دارد. معین رحیمی، رسول شهسواری و بابک امیری هم عملکرد خوبی در نیم فصل داشتند. من فکر می کنم اردکان یزد بهترین تماشاگران ایران را داشت. چرا که تماشاگران کاملا آماتور و فارغ از هرگونه سوء تفاهمات که معمولا در استان ها وجود دارد و لیگ برتر را به جنگ شهرها تبدیل کرده است، صرفا از تیمی که نام شهرشان را بر خود داشت با همه وجود حمایت کردند.

 

9. کاله مازندران؛ تیمی بی ستاره و فاقد بازیکنان هم تراز که هدفش مشخص نبود!

کاله امسال نتوانست هدف مشخصی را برای خود تعیین کند. مشخص نبود مدنظر جوانگرایی یا ارائه یک ترکیب درست است. به هر حال در جمع بازیکنانش هم بازیکنانی بودند که علیرغم گذشته عملکرد خوبی نداشتند. از جمله حمزه زرینی که همچنان مصدومیت دارد و علی حسینی که برخلاف ادوار گذشته در پیکان و تیم ملی این فصل در کاله خوب جواب نداد. البته بازیکنانی همچون شیرود، شفیعی و امیری هم امسال در آمل بودند که این بازیکنان سال گذشته در نوین کشاورز یقه اکثر تیم های بزرگ ایران را گرفتند و برای خودم سوال است که چطور امسال نتوانستند خودشان را نشان دهند. همچنین پاسورهای تیم هم عملکرد قابل قبولی نداشتند.

کاله مازندران

به صورت کلی می توان گفت امسال اولین سالی بود که عطایی با یک تیم بی ستاره به لیگ برتر آمد و بازیکنان هم ترازی نداشت. عطایی مربی با دانش فنی بالاست اما دو سال است که در انتخاب بازیکن دچار اشتباه شده است و در مورد عملکرد تیم خود بیش از هر کسی باید پاسخگو باشد. مهمترین ضعف این تیم دریافت اول بود. نه قدرتی های این تیم و نه لیبرو در دریافت عملکرد خوبی نداشتند. در حمله به نسبت بد نبود اما در دفاع اصلا خوب کار نکرد. من فکر می کنم که باید زمان بیشتری را صرف آماده سازی تاکتیکی این تیم می کردند و علیرغم اینکه بازیکن ملی نداشت اما این کار انجام نشد.

 

10. بازرگانی جواهری گنبد؛ تیمی که در هیچ پستی کمبود نداشت اما با سیلی صورتش را سرخ می کرد!

هر بار که به والیبال گنبد نگاه می کنم به یاد یک شعر چینی می افتم که می گوید ما هر سال درو می شویم و دوباره و با ساق های نو می روییم. واقعا گنبد یک معدن بی انتهای استعداد در والیبال است. اما فقر مالی و نبود اهتمام کافی در این منطقه و نبود حساسیت مسئولان منطقه باعت شده است که گنبد همیشه با سیلی صورت سرخ کند. یکی دیگر از مسائل مهم والیبال امروز گنبد که به چنین وضعیتی در لیگ دچار شده است، اختلافات بین مربیان این خطه است. زمانی که مرحوم نوری آزمون بود هیچ کس در این شهر عرض اندام نمی کرد اما با فوت این مربی سازنده والیبال این خطه یک مقداری تفرق زیاد شده است. عده ای در والیبال گنبد نقش کاسه های داغ تر از آش را بازی می کنند و به جای اینکه به تفاهم بیشتر کمک کنند بر طبق تفرقه می کوبند.

تیم والیبال جواهری گنبد

مورد بعدی نداشتن پول است و بازیکنان نتوانند اعتماد بکنند و با دل و جان بازی کنند. امروز بازیکنان دنبال پول هستند. متاسفانه عده ای این سم پول را در ذهن بازیکنان جوانی همچون رسول آقچه لی ریختند تا جایی که این بازیکن وسط لیگ قصد جدایی از این تیم را داشت. آقچه لی بی شک در آینده یک ستاره تمام عیار در تیم ملی بزرگسالان خواهد بود اما الان هنوز زود است که فکرش را درگیر پول کند. در کنار او جواهری یک بازیکن قدرتی جوان خیلی خوب هم دارد، مسافر که یکی از بازیکنان زهر دار و تکنیکی والیبال ایران است. در مجموع می توان گفت این تیم در هیچ پستی کمبود بازیکن نداشت و مشکل آن صرفا کمبود تجربه و حواشی مشکلات مالی بود.

 

11. آلومینیوم المهدی هرمزگان؛ تیمی که اهداف بلندی در سرنداشت و هدفش صرفا حضور بود!

امسال بازیکنان آلومینیوم بندرعباس بازیکنان بدی نبودند و این تیم بیشترین ضربه را مباحث مالی خورد. بازیکنانی همچون سعید رمضانی، همون باقری، صمد اکبری بازیکنان خیلی خوبی هستند اما وقتی بازیکنان امور زندگی خود را از شهرستان های مختلف رها می کنند و به یک استان دیگر می آیند طبیعی است که نگران خرج خانواده و زندگی خود هستند. با این مشکل بسیار جدی این تیم از نظر روحی و روانی کاملا از هم پاشید. این تیم امسال دو بازیکن جوان به نام های محمدی و رجبی داشت که این دو پدیده بودند اما شرایط طوری نبود که بتوانند خودشان را نشان دهند.

تیم والیبال آلومینیوم المهدی هرمزگان

از نظر مربی گری هم ، آقای بستگانی مربی جوان بومی بود ولی در اولین تجربه خود نتوانست بازیکنان را در مشتش بگیرد. برخی بازیکنان بندرعباس سالها در لیگ بازی کرده و قبلا با مربیانی همچون آقایان دامغانی، شهنازی و اعرابی کار کرده بودند و کنترل آنها که برخی بازیکنان خاصی هم نبودند دشوار بود و آقای بستگانی به خوبی از پس این کار برنیامد. درادامه آقای اعرابی هم که بازگشت جمع و جور کردن تیم بسیار دشوار بود. تیمی همچون آلومینیوم هرمزگان اهداف بلندی در سر نداشت. می خواست صرفا در لیگ باشد و این باعث سرگردانی می شود. به هر حال فکر می کنم هرمزگان با پشتکاری که اقای الهامی رئیس هیات استان دارد بی تردید چراغ والیبالش خاموش نخواهد شد.

 

12. گوهر کویر زاهدان؛ تیمی که همیشه مشکل داشته اما همیشه لیگ برتر را آسان دیده است!

زاهدان بنابر ملاحظات منطقه ای و سیاسی وارد لیگ برتر شد. طی چند سال گذشته همیشه مشکل داشته است و بهترین عملکرد این تیم در زمان مربی گری آقای حمید موحدی بوده است. امسال این تیم با مربی گری اصغر نائینی در لیگ شرکت کرد. بدون تردید نائینی یکی از اسطوره های والیبال ما درپاسوری است. اما سابقه مربی گری در والیبال را نداشت و خیلی زود مقابل مشکلات مالی از کوره در رفت و از صحنه دور شد. در زمان آقای موحدی و قوچان نژاد هم مشکلات بود اما آنها بیشتر دندان روی جیگر گذاشتند تا به پایان لیگ رسیدند اما آقای نائینی متاسفانه زود جا را خالی کرد. به هر حال زاهدان هم باید اول معلوم بکند که آیا می خواهد والیبال را به عنوان یک ورزش بومی، منطقه ای و ملی بپذیرد یا نه و بعد تیم داری کند.

تیم والیبال گوهر کویر زاهدان

در مناطق زیادی از آن خطه بازیکنان باتجربه داریم اما آنطور که دوستان فکر می کنند که لیگ خیلی آسان است چنین نیست. امیدوار هستیم که زاهدان در سال آینده بیاید و از لیگ یک شروع کند و همانطور که بازیکنان بومی این منطقی مدعی هستند که می توانند خودشان را به سطح اول والیبال ملی برسانند، ان شاء الله چنین شود.

نوشتن دیدگاه

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

مرتضي
0 # مرتضي 1394-11-26 18:12
تحليل عالي بود
اقاي جمشيدي از معدود كارشناساني هستند كه واقعا كارشناسي مي كنند
دقيقا همان چيزهايي كه در ذهن هواداران واقعي و واليبال بلد بود ايشان با كلام شيواي خود بيان كردند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org