یک بازی بزرگ برای ورزشکاران، مربیان و حتی والدین آشفتگی هایی را به همراه دارد، بنابراین برای اینکه ورزشکاران بهترین اجرایشان را در بازی های بزرگ داشته باشند، آنها نیاز دارند از موارد زیر اجتناب نمایند:

 

  • درگیر کردن خود با آشفتگی های خارجی
  • محدود کردن خود با آشفتگی های درونی


آشفتگی های خارجی می تواند یک چالش برای بعضی از ورزشکاران محسوب شود. نگرانی درباره ی انتظارات دیگران، روابط شخصی، رقبا، دانشگاه و رسانه ها مثالهایی از این قبیل آشفتگی های خارجی است. این ها تمرکز ورزشکاران منحرف می سازند، از مراحلی که آنها را به موفقیت می رساند.

با این وجود ورزشکاران، زمانی با مضرترین آشفتگی ها روبرو می شوند، که دارند برای یک بازی بزرگ آماده می شوند و آن آشفتگی ها، آشفتگی های درونی می باشند.

 آشفتگی های درونی در اشکال مختلف از قبیل: افکار منفی، شک و تردید، ماندن در گذشته یا سلب کردن آرامش از خود با فکر کردن درباره نتیجه بازی از قبل، می باشند. ورزشکاران این نگرانی ها را برای خودشان (اغلب ناآگاهانه) به وجود می آورند، که این آشفتگی ها در مقایسه با آشفتگی های خارجی، ورزشکاران را آسیب پذیرتر می سازذ.

برای مثال: اگر شما متمرکز بشوید، بر خطا یا اشتباهی که اوایل بازی مرتکب شده اید، آن حواس شما را از بازی در زمان حال منحرف خواهد کرد، یا فرض کنید، شما در مسابقات قهرمانی حضور دارید و قهرمانی تیم تان در سال، مسئله ای است که از قبل به نظر واضح بوده، اما این شما را در شک و تردید قرار خواهید گرفت که آیا این بازی نتیجه متفاوتی از آنچه به نظرمی رسیده به همراه خواهد داشت یا نه؟.

چگونه می توان با این آشفتگی ها مقابله کرده و خود را به لحاظ روانی برای یک بازی بزرگ آماده نمود؟
یک نکته روانی این است که بر روی طرح خود متمرکز بشویم و درگیر آشفتگی های خارجی نباشیم. ورزشکاران باید انرژی شان را بر روی آمادگی و استراتژی بازی شان متمرکز کنند.

اگر شما به خودتان اجازه دهید که بیش از حد درگیر مسابقه بزرگ بشوید، شما از اهداف عملکردتان به دور خواهید شد. مسلم است که گفتن این حرف آسان تر از انجامش می باشد، بنابراین ورزشکاران نیاز به یک طرح پشتیبانی دارند تا به آنهادر مقابله با این آشفتگی ها کمک کند.
ما به ورزشکاران مان آموزش می دهیم که سه استراتژیِ R، زیر را به کار ببرند، هنگامی که آشفته اند و از مسیر منحرف شده اند. با کاربرد این استراتژی ورزشکاران توانا هستند که :

  (Recognize) تشخیص دهند، زمانی را که آشفته اند یا خودشان را از اهداف شان دور کرده اند.
  (Regroup) خود را جمع و جور کرده و از آشفتگی دور سازند.
  (Refocus) متمرکز بشوند، بر استراتژی بازی و مراحلی که آنها نیازمندند که به موفقیت برسند.

  ابتدا، (RECOGNIZE): تشخیص دهید که فکر کردن در مورد پوشش رسانه ا ی، چه کسی بودن داور ، انتظارات دیگران و نتایج ، به شما برای آماده شدن برای بازی یا رسیدن به اهداف عملکردی تان نمی کند.

 بعدی (REGROUP): جمع و جور کردن خودتان و به خود آمدن به شما اجازه می دهد، از آشفتگی رها شوید و اهداف تان را به خودتان یادآوری سازید.

در نهایت، (REFOCUS): با درخواست از خودتان که به چه چیز نیازمندید که بر آن متمرکز شوید تا آماده شوید و به خوبی اجرا کنید.

در روزهایی که به بازی بزرگ منتهی می شوند، بر آمادگی روانی تان متمرکز شوید. در طول بازی از نشانه ها و نکات عملکردی بهره ببرید که به شما در اجرا کمک خواهد کرد. مترجم: نسرین طوبی – کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی

منبع:sportpsychologytoday

نوشتن دیدگاه

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org