نوشابه های انرژی زا نوشیدنی‌هایی ملایم هستند که به عنوان زیادکننده انرژی بدن بیش از بقیه نوشیدنی‌های رایج به فروش می‌رسند

نوشابه های ورزشی

هر چند آب مهمترين عنصر هر نوشابه ورزشي است اما به تنهايي براي موفقيت در تمرينات شديد و طولاني کافي نيست نوشابه هاي ورزشي امروزه بعنوان يکي از بهترين مکمل هاي ورزشي مورد استفاده قرار ميگيرد و ميتوانند نيازهاي واقعي زمان ورزش را که شامل تأمين آب، الکتروليت ها و مواد قندي است تأمين نمايد ضمن اينکه بدليل طعم و مزه مطلوب نوشيدني و پذيرش بهتر ورزشکار بعضاً بر آب ترجيح داده ميشوند.

پژوهشهاي اخير نشان ميدهد که برخي نوشابه هاي ورزشي تقريباً به همان سرعت آب جذب خون ميشوند و ميتوانند قابليت هاي اجرايي ورزشکاران را به نحو چشمگيري افزايش دهند.

ترکيبات نوشابه هاي ورزشي عموماً شامل:

1- آب

2- انواع کربوهيدراتها شامل گلوکز، فروکتوز، مالتودکسترين و يا ترکيبي از آنها

3- الکتروليت ها شامل سديم، پتاسيم، فسفر، کلر

4- اسيدهاي امينه و نوع زنجيري شاخه دار

5- کافئين

6- گليسرول

7- ستيراتها

8- الکل

9- ويتامين ها

10- طعم دهنده هاي مجاز و انواع اسانس ها مي باشد.

انتخاب نوشابه ورزشي:
مهمترين نکته اي که ورزشکاران بايد به آن توجه کنند اين است که شايد هيچيک از نوشابه هاي ورزشي را نتوان بصورت عمومي توصيه و يا مصرف آن را مردود دانست توجه به نوع ورزش و فعاليت و نيازي که در ورزش خاص مطرح شده عامل اصلي انتخاب يک نوشابه ورزشي است.


طبقه بندي نوشابه ها:
بطور کلي نوشابه هايي که بعنوان مکمل مورد استفاده قرار ميگيرند. به انواع ورزشي، انرژي زا و مغذي تقسيم بندي ميشوند.
1)نوشابه هاي ورزشي Sport Drinks: که عمده درصد کربوهيدرات آنها کمتر از 8 درصد بوده و بصورت هيپوتونيک و ايزوتونيک تهيه ميشوند.
2)نوشابه هاي انرژي زا Energy Drinks: بعنوان يکي ديگر از مکمل ها مورد استفاده قرار ميگيرند و به لحاظ درصد کربوهيدرات معمولاً بيش از 12- 10% کربوهيدرات را شامل ميشوند و برخي از انواع آن حاوي 30- 25% کربوهيدرات نيز ميباشند ساير ترکيبات بعضاً مشابه نوشابه هاي ورزشي است و غالباً به شکل Hypertonicتهيه ميگردند.
3)نوشابه مغذي، Nutrient Beverages: که ميتواند با درصد کربوهيدرات انتخابي و الکتروليت هاي متفاوت مورد تهيه و مصرف قرار گيرد.


نوشابه های انرژی زا

زمان بندي مصرف نوشابه هاي ورزشي:
چنانچه ورزشکاران اطلاع و آگاهي لازم را در مورد زمان مصرف نوشابه هاي ورزشي و انرژي زا نداشته باشند مصرف آن نه تنها باعث افزايش عملکرد ورزشي نميشود بلکه بدليل تغيير مسير جريان خون از عضلات به دستگاه گوارش باعث افت کارآيي و کاهش عملکرد ورزشي خواهد شد.
زمان مصرف نوشابه هاي ورزشي که درصد کربوهيدرات آنها کمتر از -108 درصد ميباشند قبل از ورزش و در حين ورزش ميباشد اين نوشابه هاي به لحاظ تغيير ذائقه ورزشکاران در حين مسابقات نيز داراي طعم مطلوب و مناسبي است و در نتيجه پذيرش آن توسط ورزشکار نيز مناسب است همچنين زمان مصرف نوشابه هاي انرژي زا معمولاً داراي ميزان کربوهيدرات بيش از 10% هستند صرفاً پس از ورزش و فعاليت بدني است و مصرف نوشابه هاي انرژي زا قبل از ورزش (به ميزان کمتر از يکساعت) باعث شوک قندي يا هيپوگليسيمي واکنشي (در اثر تحريک ترشح انسولين)، تغيير مسير جريان خون و بعضاً اختلالات گوارشي شده که نتيجه اين فعل و انفعالات احساس ضعف، سرگيجه و بعضاً حالت تهوع ميباشد و نتيجه نهايي آن افت عملکرد ورزشي است. در مورد آبميوه جات نيز با توجه به اينکه درصد قند آنها معمولاً بين 15-10% است در صورت رقيق نشدن ميبايست پس از ورزش و فعاليت بدني مورد استفاده قرار گيرند.


منبع:  http://www.behsite.ir/content/articles/sport/2141/

نوشتن دیدگاه


* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ارسال

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

تبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org