والیبال ایران بررسی می کند؛ عملکرد دو تیم والیبال پیکان تهران و متین ورامین در دیدار پایانی مرحله نخست پلی آف مقابل هم چگونه بود / ناصر شهنازی کارشناس والیبال در این خصوص به اظهار نظر می پردازد.

تحلیل ناصرشهنازی درباره دیدار حساس پیکان - متینبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ تیم والیبال پیکان تهران در سومین دیدار پلی آف خود برابر متین ورامین به میدان رفت و موفق شد با شکست 3 بر یک این تیم، جشن صعود به مرحله نیمه نهایی را در خانه والیبال تهران برگزار کند. در ادامه  تحلیل فنی و کامل ناصر شهنازی کارشناس والیبال کشورمان را درباره این دیدار می خوانیم:

 

دیدار پیکان و متین ورامین باید از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. پیکان قهرمان چندین ساله ایران بوده است و در کارنامه اش قهرمانی آسیا و تجربه حضور در مسابقات قهرمانی باشگاه های جهان را هم دارد. بنابراین حذف این تیم در این مرحله بسیار برایش گران تمام می شد و شاید برای والیبال ایران هم اتفاقی غیر قابل باور بود. از طرفی متین ورامین هم تیمی بود که از لحاظ مهره، بازیکنان بسیار باتجربه ای در کنار هم قرار گرفته بودند و شاید بتوان این تیم را با تجربه ترین تیم لیگ امسال دانست. با توجه به دو بازی اولی که دو تیم برابر هم در تهران و ورامین انجام دادند، انتظار بازی بسیار سنگینی را داشتیم که چنین هم شد.

 

ست اول: پیکان با ترکیب پاسور ورملیو، قطرپاسور غفور، دو قدرتی زن میرزاجانپور و قائمی، سرعتی زن ها غلامی و نیکولف و لیبرو مرندی بازی را شروع کرد و در طرف مقابل پاسور پزشکی، قطرپاسور محمدکاظم، دو دریافت کننده فرید و داوودی، سرعتی زن ها بخششی و شریفات و لیبرو شیرکوند قرار داشتند.
دو تیم شروع متعادلی داشتند ولی از تکنیکال تایم اول تا دوم درصد خطای متین ورامین خیلی زیاد شد. تا پوئن 20 پیکان در چهار حمله اول موفق بود اما در حملات برگشتی چند اشتباه داشت. از پوئن 20 به بالا تعویض میرزاجانپور با حسینی پویا جهت دریافت بهتر در عقب زمین و تعویض قائمی با معنوی نژاد در منطقه چهار جهت تقویت حمله روی افزایش قدرت حملات تیم پیکان مثمرثمر واقع شد. پیکان توانست ست اول را با تقسیم پاس های خوب ورمیلو و دریافت های خوب مرندی 25 بر 21 به نفع خودش به پایان ببرد.

دیدار پیکان - متین

ست دوم: در دومین ست دو تیم بدون تغییر در آرایش تیمی وارد میدان شدند. اوایل بازی ضعف دریافت در تیم متین ورامین محسوس بود که به مرور با سرویس های خوب و حملات رحمان داوودی تیمشان شکل گرفت. در پوئن 4 بر 2 تعویض ببخششی با الله وردیان در تیم ورامین صورت گرفت که تعویض زودهنگامی بود. در این ست امیر غفور در فاز اول حمله و حملات برگشتی بسیار عالی بود. تغییر تاکتیکی پیکان در این ست استفاده کمتر از حملات سرعتی بود و اکثر پاس های این تیم به امیر غفور ختم می شد و این بازیکن هم توانست اکثر حملات را به پوئن تبدیل کند. ضعف در دریافت متین در این ست باعث شد که تنوع حمله نداشته باشند و همین موضوع موجب شد که تیم پیکان در شناسایی مهاجم اصلی خوب عمل کرده و دفاع های کارسازی انجام دهد. در ضمن تعویض های تیم متین ورامین از جمله جایگزینی داوودی با جعفری شاید دیر انجام شد و تاثیری در روند بازی نگذاشت و پیکان 25 بر 21 توانست پیروز این ست باشد.

دیدار پیکان - متین

ست سوم: تنها تغییر ترکیب دو تیم در آغاز این ست ورود الله وردیان به جای بخششی بود. از نکات مهم این ست عملکرد عجیب پاسور پیکان بود. مشخص نبود که چرا ورمیلیو از امیر غفور که ستاره ست دوم پیکان بود کمتر استفاده کرد و این موجب شد پیکان در فاز حمله که ست قبل خیلی خوب عمل کرده بود، دچار مشکل شود. تعویض های پیکان در دو ست قبلی که عصای دست مربی شده بود در این ست هم انجام شد اما نتوانست چاره ساز باشد. با وجود آنکه در تیم متین با بیرون رفتن داوودی و آمدن جعفری ارتفاع دفاع این تیم در قطر بهرام فرید کوتاه تر شده بود اما اینکه چرا پیکان نتوانست از این دفاع کوتاه استفاده لازم را ببرد جای سوال داشت. در تیم ورامین محمد کاظم و حمید جعفری در حمله موثر واقع شدند و دیگر بازیکنان این تیم هم سرویس های خیلی خوبی زدند که دریافت اول پیکان را دچار مشکل کرد و در نهایت 25 بر 17 این ست به سود آنها به پایان رسید.

دیدار پیکان - متین

ست چهارم: ست سرنوشت سازی بود. پیکان با فشار روانی زیادی مواجه بود و اگر این ست را می باخت با توجه به تجربه بازی پنج سته قبلی اش برابر متین از لحاظ روانی دچار چالش می شد. دو تیم با ارنج ست سوم این ست را هم شروع کردند و آنطور که مشهود بود، پیکان تغییر تاکتیک داد و در شروع بازی از آبشارهای سرعتی استفاده کرد که غلامی و نیکولوف در حملات بسیار مثمرثمر واقع شدند و میزبان 6 امتیاز از متین جلو افتاد. تعویض هایی که در تیم ورامین اتفاق افتاد این تیم را دچار مشکل دریافت کرد. انتظار می رفت جابه جایی در دریافت کننده ها انجام شود اما مربیان متین صلاح دیدند که پاسور و سرعتی زن ها را عوض کنند. حیدرشاهی به جای پزشکی و همچنین بخششی به جای الله وردیان به زمین آمدند که در روند بازی این تغییر تاثیر مثبت گذاشت و فاصله امتیازات را کاهش داد. تعویض های پیکان هم همانند ست گذشته بود و معنوی نژاد در حمله به جای قائمی به زمین آمد که بسیار اثرگذار واقع شد و همچنین حسینی پویا به جای میرزاجانپور به میدان آمد که در دریافت کمک خوبی برای پیکان شد و باعث شد که روند بازی به نفع این تیم دوباره تغییر پیدا کند. از نکات قابل توجه در این ست دیر انجام شدن تایم اوت ها بود که به دلیل فشار روانی سنگین بر روی دو تیم صورت گرفت. به هر حال پیکان در نهایت با استفاده از بازیکنان خوبش مثل غفور و نیکولوف و پاس های خوب ورمیلیو و همچنین استفاده خوب از معنوی در پوئن های پایانی توانست این ست و بازی پرفشار را 25 بر 22 به نفع خودش به پایان برساند.

دیدار پیکان - متین

در خصوص اعتراضات مربیان تیم ورامین به نحوه داوری مخصوصا عملکرد خط نگه دارها بود که احساس می کردند در روند بازی تاثیرگذار است، آنچه از بیرون مشهود بود داوری خوبی در این دیدار انجام گرفت.

 

ارزیابی کلی عملکرد دو تیم با نگاه آماری:

پیکان با 44 دریافت عالی و خوب، 55 درصد در حمله کارایی داشت و در مقابل متین ورامین با 50 دریافت عالی و خوب، 50 درصد در حمله موفق بود که در اینجا پیکان عملکرد بهتری داشته است.


در دریافت هایی که روی خط یک سوم رسیده است، تیم پیکان با 20 دریافت، 60 درصد در حمله کارایی داشت و تیم متین با 12 دریافت، 33 درصد در حمله در حمله کارا بود و این نشان می دهد پیکان درصد موفقیت چشمگیری نسبت به حریفش داشته است.


در حملات برگشتی که مربوط به توپ گیری و حمایت ها می شود، تیم پیکان با 42 توپ گیری، 57 درصد در حملات کارایی داشت و تیم ورامین با 34 توپ گیری، 47 درصد کارا بود که اینجا هم 10 درصد پیکان نسبت به این تیم موفقتر عمل کرده است. در حالی که اگر حساب کنیم دریافت پیکان تا 56 درصد موفقیت داشت و دریافت متین ورامین تا 65 درصد که اینجا نشان می دهد تیم متین در دریافت موفق تر عمل کرده ولی اثربخشی آن در حمله پایین تر بوده است.

دیدار پیکان - متین

بهترین دریافت کننده پیکان حسینی پویا با 78 درصد کارایی و بهترین دریافت کننده متین ورامین جعفری با 80 درصد کارایی بوده است که البته تعداد دریافت های بسیار کمی داشتند.


امتیازآورترین بازیکن پیکان غفور با 24 امتیاز و 52 درصد موفقیت در حمله بود و میزاجانپور با 14 امتیاز پس از غفور بیشترین امتیاز را پیکان بدست آورد. امتیازآورترین بازیکن متین ورامین هم محمدکاظم با 13 امتیاز و 46 درصد موفقیت در حمله بود و جعفری با 12 امتیاز پس از او بیشتری امتیاز را برای تیمش کسب کرد.

پیکان 15 دفاع داشت که در مقابل 10 دفاع متین ورامین بهتر عمل کرده است و غلامی با 3 دفاع بهترین مدافع پیکان و شریفات با 4 دفاع بهترین مدافع متین ورامین بوده اند.

 

در این دیدار پیکان 27 خطا و متین ورامین 15 خطا داشتند که اکثر خطاهای پیکان در سرویس بود و دلیل آن هم استراتژی زدن سرویس های ریسکی و موفقیت در دفاع های پس از آن است که این تیم پیش گرفته بود.

 

به طور کلی در اکثر فاکتورها به جز دریافت پیکان عملکرد بهتری نسبت به متین ورامین داشت و توانست این تیم را از پیش رو برداشته و حریف شهرداری ارومیه در نیمه نهایی شود.

نوشتن دیدگاه

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

عسل
0 # عسل 1394-12-04 16:20
اصلا دیگه مهم نیس که در مورد تعداد و طرفداران پیکان چی فکر می کنن و هر چی هم دلتون می خواد بگید چون واس ما مهم نیس و چون همش دروغه و هیچ اهمیتی نداره.....
ایشالا طرفدارای پیکان هم با حضور پر شور از تیمشون حمایت می کنن ....
اما این توهین ها و حرفاتون یادمون نمیره ....
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
علی
+1 # علی 1394-12-05 00:21
فردا تیم پیکان مثل بازی با متین تمام بلیط هارو پیش خرید میکنه. واقعا تاسف میخورم به حال پیکان بی هویت . ریا و تزویر از سر و صورتشان می باره.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
نوشین ازتهران
+1 # نوشین ازتهران 1394-12-04 14:34
فردادرخانه والیبال طرفداران تیم های شهرستانی لیگ برتروآذری های مقیم تهران وطرفداران سعیدمعروف وتیم های شهرستانی مثل متین ورامین که باکمترین بودجه بهترین نتایج گرفت وحقش پیروزی برپیکان بودازتیم شهرداری ارومیه حمایت میکنن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
طرفداران متین ورامین
+1 # طرفداران متین ورامین 1394-12-04 14:31
ماطرفداران پرشمارمتین ورامین فرداساعت 15درسالن خانه والیبال ازتیم شهرداری ارومیه حمایت قاطع خواهیم کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
علی .ارومیه
0 # علی .ارومیه 1394-12-04 02:14
تیم های خوب و با طرفدارهاش می سنجند. بارسا بدون تماشاگر. بایرن. .چلسی. .پرسپولیس. .استقلال..والیب ال زنیت و....کدوم تیم و میشناسید قهرمان ایران و آسیا باشد و بدون هویت باشه .من بگم فقط پیکان . واقعا به این موضوع فکر کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
هادی پندار
0 # هادی پندار 1394-12-03 22:13
هرکسی میدونه مهد والیبال ارومیه هستش حالا شهرهای دیگه که اصلا امار و ارقامشون از همه لحاظ میگم با ارومیه قابل مقایسه نیست قدمت و تماشاچی ووو... افتخار والیبال ایران بی شک ارومیه هستش حالا بقیه هرچه قدر میخوان خودشونو به کوچه علیسدر بزنن یاشا ارومیه :o یاشا اذربایجان:o
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
سام
0 # سام 1394-12-04 21:47
اون موقع که گنبد والیبال داشت ارومیه تکشوت هم نداشت خخ
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
مهدي
0 # مهدي 1394-12-03 18:20
تحليل اقاي شهنازي از مربيان با دانش ايران هم بيانگر قدرت مطلق و برتري پيكان داشت، خوبه اروميه ها اين را بخونند و دست از توهم بردارند
پيكان ريشه دارترين و اصيل ترين تيم ايران است و افتخار ايران محسوب ميشه، همينه كه هر كسي تاب موفقيتهاش را ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
علی .ارومیه
+1 # علی .ارومیه 1394-12-04 02:06
عاشق والیبال و تو ارومیه ..گنبد..تبریز.. مشهد..ورامین ..حتی زاهدان وبندرعباس به وفور میشه پیدا کرد.آرزو به دل موندیم یه 100 نفری هم پیدا بشه که از ته دل به پیکان عشق بورزن. بچه پول داری که منفور دل هاست .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org