جدیدترین اخبار والیبال در کانال تلگرام ما عضویت

والیبال ایران بررسی می کند؛ عملکرد بازیکنان و دو تیم برزیل و روسیه، در فاکتورهای مختلف دیدار حساس نیمه نهایی المپیک ریو چگونه بوده است؟

والیبال برزیل المپیک ریوبه گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ دومین مسابقه نیمه نهایی رقابت های والیبال المپیک ریو از ساعت 05:45 دقیقه بامداد امروز مابین تیم های برزیل و روسیه برگزار شد و در نهایت این میزبان بود که این مسابقه تقریبا یک طرفه را با حساب 3 بر 0 به سود خود خاتمه داد و راهی فینال شد. از این رو در زیر به تحلیل وآنالیز کلی و جزیی این بازی پرداختیم که در ادامه می خوانید:


هر چند پیش بینی می شد تکرار فینال المپیک 2012 در نیمه نهایی المپیک 2016 ریو و تقابل دو تیم با میانگین قدی بالا ، تقابل سرجیو 41 ساله با تتیوخین 41 ساله، تقابل میخایلوف و والاس و تقابل الکنو و رزنده در سطح بالا و مهیجی دنبال شود اما آنگونه که انتظار می رفت روسیه خیلی هم جنگنده ظاهر نشد و 3 بر هیچ نتیجه را واگذار کر. با این وجود کمتر کسی بود که در میان بازی فکر بازگشت مجدد روس ها به بازی و معجزه آنها همانند فینال المپیک 2012 بر سرش نزند؛ این امر راجع به خود برزیلی ها هم صدق میکرد و در مواقعی که روس ها چند امتیاز پی در پی را میگرفتند این ترس را در چهره بازیکنان برزیلی می شد دید که رزنده با گرفتن وقت استراحت سعی در کاهش این فشار داشت.

والیبال برزیل و روسیه المپیک

اما بازی در حالی آغاز شد که دو تیم با احتیاط کار را دنبال می کردند و برزیل توانست رفته رفته اختلاف امتیاز را ایجاد کند تا دو وقت استراحت گره گشای بخت شاگردان آلکنو نشود . دست دوم نیز با وضعیت تقریبا مشابه دنبال شد و برزیل توانست دست دوم را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد. روس ها که خطر را کاملا احساس کرده بودند دست سوم را بهتر شروع کردن و اندکی از برزیلی ها فاصله گرفتند اما در سمت دیگر رزنده که ترس از تکرار فینال قبل را داشت اصلا ریسک نکرد و به سرعت وقت استراح اول خود را درخواست کرد. وقت استراحت او موفقییت آمیز واقع شد و شاگردان او توانستند نتیجه را برگردانند و اختلاف امتیاز را به سود خود ایجاد کنند. در ادامه بار دیگر روس ها سعی کردند که اختلاف را به حداقل برسانند که رزنده بار دیگر بی صبرانه وقت استراحت دوم خود را نیز گرفت و اینبار نیز موفقیت آمیز واقع شد و بعد از وقت استراحت دوم اختلاف امتیاز بیشتر شد تا آنکه دست سوم نیز به سود برزیل به پایان رسید.

آمار والیبال المپیک


در این بازی بازیکنان دو تیم در آیتم های مختلف عملکرد های متفاوتی داشتند که در زیر به برسی آنها میپردازیم :(اطلاعات تصویر زیر آنها نوشته شده است)

 

*سرویس:
برزیلی ها که همیشه با سرویس های خوب خود فاتح میدان های گوناگونی بوده اند در این بازی نیز با سرویس های پرسرعت و با ریسک بالا سعی بر آن داشتند تا دریافت اول روسیه را بامشکل مواجه کنند. روس ها هم این عمل را بی جواب نگذاشتند و با سرویس های خوب خود 3 امتیاز کسب کردند. برزیلی ها هر چند 2 امتیاز از خط سرویس گرفتند و از این لحاظ از روس ها عقب تر بودند اما در این فاکتور بسیار کم خطا ظاهر شدند و فقط 5 خطا داشتند در حالی که روس ها سه برابر برزیلی ها یعنی 15 خطا داشتند. این یک آمار فوق العاده برای شاگردان برناردو رزنده است چرا که آنها رکورد کمترین خطای سرویس در این تورنومنت را در این بازی از آن خود کرده اند و این در حالی است که اکثر آنها از سرویس های پرشی استفاده می کنند.
 

آمار والیبال المپیک

*خط حمله:
موفق ترین نقشه در خط حمله برای دو تیم کار سرعت بود. از میان 4 سرعتی زن حاضر در میدان ارتم ولویچ از روسیه با 100 درصد موفقیت در تبدیل 4 پاس به 4 امتیاز موفق ترین بود. ماوریسیو سوزا از برزیل ، الکساندر ولکوف از روسیه و ساتکمپ از برزیل هم به ترتیب با 66 ، 57 و 50 درصد موفقیت در تبدیل پاس های سرعتی به امتیاز عملکرد قابل قبولی داشتند. پشت خط زنان دو تیم هم عملکرد های قابل قبولی را ارائه دادند بطوری که والاس دسوزا از برزیل با 41.67 درصد و ماکسیم میخایلوف از روسیه با 39.29 درصد موفقیت هر یک برای تیم خود نقش آفرینی کردند. هر چند در این بازی روس ها در کار سرعت موفق تر بودند و در پشت خط نیز دو تیم عملکرد نزدیکی را داشتند، اما این عملکرد دیافت کنندگان بلندزن بود که در کسب امتیاز از خط حمله موثر واقع بود نه سرعتی زنان چرا که به دلیل سرویس های خوب دو تیم و شرایط سخت دریافت، سرعتی زنان از مدار خط حمله کم و بیش خارج میشدند تا پاس ها بیشتر به دریافت کنندگان قدرتی زن داده شود و نتیجه بازی به دست آنها رقم بخورد و عملکرد موفق تر بلند زنان برزیل موجب شد تا خط حمله برزیل موفقیت آمیز تر عمل کند. در تیم برزیل لوکارلی و لوئیز فلیپه به ترتیب 35 درصد و 31.25 درصد موفق عمل کردند و در تیم روسیه تتیوخین و کلیوکا به ترتیب 27.78 درصد و 25 درصد موفقیت آمیز آبشار زدند.


 آمار والیبال المپیک
*توپگیری:
این بازی درحالی پایان یافت که تیم روسیه در مجموع 4 توپگیری منجر به امتیاز داشت در حالی که تیم برزیل با 24 توپگیری منجر به امتیاز، 6 برابر بهتر از روسیه عمل کرد. از طرفی دیگر بازیکنان روسیه 29 توپگیری انجام داد که از آن برای کسب امتیاز استفاده نکردند و بی ثمر واقع شد و برزیل هم 16 توپگیری داشت که تبدیل به امتیاز نشد. این آمار توپگیری در تیم روسیه چوب ناکارآمدی بازیکنان بلندزنش را میخورد که نتوانستند توپ های برگشتی را به امتیاز تبدیل کنند. سرجیو و لوکارلی با 7 و 6 توپگیری منجر به امتیاز برترین توپگیران میدان بودند. در تیم روسیه کلیوکا با 2 توپگیری برتر از بقیه بود و از 10 توپ گرفته شده در زمین روسیه توسط الکسی وربوف تنها یکی از آنها توسط مهاجمان روس به امتیاز تبدیل شد.
 آمار والیبال المپیک

*دریافت:
هر چند دو تیم در سرویس خوب عمل کردند اما با این وجود بسیاری از توپ ها با دریافت خوب مواجه شد و دریافت کنندگان دو تیم توانستند برخی سرویس ها را به خوبی مهار کنند. به طور کلی تیم ملی برزیل با مقدار بسیار اندکی اختلاف موفق تر از روس ها عمل کرد. در تیم برزیل لوئیز فلیپه ، سرجیو و لوکارلی هر کدام به ترتیب 44.44 درصد، 41.67 درصد و 33.33 درصد موفق به دریافت عالی سرویس های روس ها شدند. در تیم روسیه نیز تتیوخین ، وربوف و کلیوکا به ترتیب 56.25 درصد ، 40 درصد و 25 درصد موفقیت را در دریافت سرویس های برزیلی ها در کارنامه داشتند.
 

آمار والیبال المپیک

*پاس:
تنوع پاس در طرح نقشه های مختلف از عواملی بود که روس ها کمتر از آن بهره بردند و بیشتر پاس هایشان را به مناطق 2 و 4 ارسال می کردند. با اینکه پاس های سرعتی در زمین روسیه بهتر از زمین برزیل نتیجه میداد اما با این وجود برونو بیشتر از گرانکین از پاس های کوتاه استفاده می کرد و شاید دریافت بهتردر زمین برزیل از دلایل اصلی آن باشد. به هر ترتیب هم گرانکین و هم برونو در انتهای این بازی معدل 11 پاس منجر به امتیاز در هر دست را از آن خود کردند.

آمار والیبال المپیک 

*دفاع:
در دفاع روی تور شاهد عملکرد چندان تعریفی ای از دو تیم نبودیم و از چهار مدافع میانی حاضر در زمین ساتکمپ، مائوریسیو سوزا و الکساندر ولکوف هرکدام فقط یک دفاع منجر به امتیاز داشتند و آرتم ولویچ مدافع ای که تا قبل از این برترین مدافع میانی بود، در این دیدار هیچ دفاعی نداشت و نکته جالب توجه دیگر آن است که بازیکنان پشت خط زن دو تیم بهترین عملکرد را در دفاع روی تور برای تیم خود داشتند، بطوری که والاس با 4 دفاع بهترین مدافع برزیل و میخیلوف با 2 دفاع بهترین مدافع روسیه بود.

عضویت در کانال تلگرام والیبال ایران

نوشتن دیدگاه


* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ارسال

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

جشنواره فروش ویژه نوروزی والیبال ایران

جشنواره فروش ویژه نورزوی فروشگاه اینترنتی والیبال ایران

پربحث ترین مطالب ماه