جدیدترین اخبار والیبال در کانال تلگرام ما عضویت

والیبال ایران بررسی می کند؛ عملکرد بازیکنان و دو تیم آمریکا و ایتالیا، در فاکتورهای مختلف دیدار جذاب و تماشایی نیمه نهایی المپیک ریو چگونه بوده است؟

خوشحالی والیبال ایتالیا المپیکبه گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ اولین مسابقه نیمه نهایی رقابت های والیبال المپیک ریو از ساعت 20:30 دقیقه دیشب مابین تیم های ایتالیا و آمریکا برگزار شد و در نهایت این لاجوردی پوشان بودند که این ماراتن جذاب و تماشایی را با حساب 3 بر 2 به سود خود خاتمه دادند و راهی فینال شدند. از این رو در زیر به تحلیل وآنالیز کلی و جزیی این بازی پراختیم.


شاید زیبا ترین و مهیج ترین بازی از مسابقات المپیک 2016 ریو را در دیدار دو تیم آمریکا و ایتالیا شاهد بودیم، بازی که با افت و خیز ها و حواشی بسیاری دنبال شد. آمریکایی ها که با سرویس های خوب خود بازی را شروع کردند توانستند در دست اول از ایتالیایی ها پیشی بگیرند و به مرور با سرویس های سرکش خود اختلاف را بیشتر و بیشتر کنند. آنچه از عملکرد آمریکایی ها در این بازی عیان بود شناخت خوب انها از چرخ ها اصلی تیم ایتالیا و تلاش برای از کار انداختن آنها بود. آمریکایی ها دست اول را با برنامه قبلی و سرویس های حساب شده شروع کردند و در ادامه با دفاع های از پیش آنالیز شده بازیکنان ایتالیا را دفاع کرده و این روند را تا امتیاز 23 ادامه دادند اما در آن لحظات بازیکنان ایتالیا به خود آمدند و عملکرد قبلی خود را سامان بخشیدن تا دست اول را با دو سرویس هدف دار منجر به امتیاز پی در پی از بیراللی از آن ایتالیا شود.

 والیبال آمریکا و ایتالیا


 دست دوم شرایط برعکس شد و ایتالیایی ها بازی را خوب شروع کردند و پیش بردند تا اینکه مکسول هولت مدافع میانی آمریکایی ها با دفاع های پی در پی و سرویس های خوب به تیمش کمک کرد تا دست دوم در حالی که نتیجه به سود ایتالیا بود به سود آمریکا به پایان رسد. دست سوم ایتالیایی ها فجیع ظاهر شدند تا رکورد بیشترین اختلاف امتیاز در یک دست را که تا قبل از این در استعمار مصر بود را به طور مشترک با مصر از آن خود کنند. در این دست امریکایی ها چرخ های جلو ایتالیا یعنی مهاجمان مطمئن انها را با دفاع های خود به تعبیری پنچر کردند تا فشار بر چرخ های عقب نیز وارد شود و دریافت کنندگان نیز با فشار و استرس بالا بازی را دنبال کنند. بلنجینی که مهره های اصلی خود را ناکام یافت دست به دامان زاپاس های خود شد اما مهره های زاپاس او هم نتوانستند از جاده ناهموار آمریکا عبور کنند تا آمریکا بدترین دست تاریخ والیبال ایتالیا را رقم بزند اما به هر ترتیب رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود / رهرو ان است که آهسته و پیوسته رود. امری که آمریکایی ها در اجرای آن ناکام بودند تا در دست چهارم اسیر سرویس ها و حملات بازیکنانی شوند که دست قبل را استراحت کردند و ریکاوری شدند تا در دست بعد آمریکایی ها را از رویای پیروزی 25 بر 9 بیدار کنند. در واقع امریکایی ها زمانی به خود آمدند که با فشار روحی و روانی زیاد خود را در دست پنجم یافته بودند.

 


 در دست پنجم ایتالیایی ها بازی را بهتر شروع کرده و از استرس و اشتباهات پی در پی آمریکایی ها استفاده کردند تا نبض بازی را در دست بگیرند و بتوانند پیروز میدان باشند و به فینال صعود کرده و بکی از سکو های والیبال المپیک را برای خود رزرو کنند.


در این بازی که رکورد طولانی ترین بازی را از نظر زمان (2ساعت و 16 دقیقه) به خود اختصاص داد بازیکنان دو تیم در ایتم های مختلف عملکرد های متفاوتی داشتند که در زیر به برسی آنها میپردازیم :
 

ایوان زایتسف
*سرویس :
در منطقه سرویس زایتسف و اندرسون هر کدام 5 امتیاز مستقیم سرویس را گرفتند اما زایتسف 4 خطا داشت در حالی که اندرسون 5 خطا؛ از طرفی سرویس های زایتسف با سرعت بالا تری وارد زمین آمریکا می شد به طوری که زایتسف سرویس هایی با سرعت های 121 و 123 را وارد زمین آمریکا کرد ولی پر سرعت ترین سرویس های اندرسون تنها 119 کیلومتر برساعت سرعت داشت در این دیدار بوتی و بیرارلی هر کدام 2 امتیاز از سرویس گرفتند و تورنا نیز در لحظات حساس دست پنجم یک امتیاز مستقیم سرویس حساس را برای ایتالیا گرفت. در تیم آمریکا دیگر بازیکنان موفق به کسب امتیاز از سرویس نشدند اما خیلی خوب توانستند سرویس بزنند. مکسول هولت هر چند در این دیدار امتیاز مستقیمی از سرویس نگرفت اما شاید بیش از اندرسون دریافت اول ایتالیا را رنجاند به طوری که پاسور ایتالیا مجبور بود برای پاس دادن توپ های دریافت شده از سرویس های هولت قدم های زیادی جابجا شود ؛ از طرفی دیگر آمار دریافت ضعیف تر تیم ایتالیا در این بازی نسبت به بازی های قبلی اش تصدیق این امر را بیش از پیش تایید می کند. در تیم ایتالیا مهاجمان بیشتر سعی در آن داشتند که تمامی توپ ها حتی توپ های های بال را با امتیاز همراه کنند اما در تیم آمریکا بیشتر دقت چاشنی کار بود و مهاجمان سعی بر آن داشتند تا توپ های های بال را یا با دقت وارد زمین ایتالیا کنند یا اینکه با ضربات نسبتا آرام توپ را به دفاع بزنند تا با توپگیری مجددا نقشه های جدید را در خط حمله اجرا کنند.


 والیبال ایتالیا و آمریکا
*خط حمله:
با توجه به آمار دفاع آمریکایی ها کاملا مشخص بود که امریکایی ها زایتسف و خوانتورینا را به طور ویژه و اختصاصی آنالیز کرده اند و این امر موجب شد تا تیم آمریکا از سایر بازیکنان اندکی غافل شود تا لانزا مطمئن ترین مهاجم ایتالیا در این بازی لقب گیرد. زایتسف و خوانتورینا که میانگین معدل 34.93 و 3459 درصد وموفقیت در خط حمله را تا قبل از بازی با آمریکا یدک می کشیدند در این بازی به دلیل آنالیز خوب کادر فنی آمریکا و عملکرد مدافعان آمریکا به ترتیب با 15 و 11.43 درصد موفق ظاهر شدند. این موضوع در حالی بود که لانزا با 37.93 درصد موفقیت در خط حمله بالا تر از میانگین قبلی خود(33.94) ظاهر شد. در آنسوی زمین راسل، ساندر و اندرسون به ترتیب با 33.33 ، 26.09 و 21.74 درصد موفقیت، موفق تر از مهاجمان ایتالیا ظاهر شدند. در حالی که هولت و دیوید لی برای آمریکا به ترتیب با 58 و 42 درصد موفقیت در کار های سرعتی ظاهر شدند؛ بیرارلی و بوتی برای ایتالیا به ترتیب با 30 و 27 درصد موفقیت ظاهر شدند. راجع به پاس های پایپ هم گفتنی است که هرچند ایتالیایی ها در بازی های قبلی خود بهترین نتایج را از این نقشه میگرفتند اما این نقشه نیز تا حدودی در دام تیم آمریکا گیر کرد و مثل بازی های پیش کاملا موفق ظاهر نشد. پاسور های دو تیم نیز از توانایی های خود در خط حمله استفاده کردند ؛ جیانلی از 10 اقدام 5 بار امتیاز کسب کرد و یک بار مکسول هولت او را دفاع کرد و 4 اقدام دیگر او نیز در زمین امریکا دریافت شد ؛ در سوی دیگر کریستین سن 3 امتیاز از 3اقدام انجام شده کسب کرد.

عثمانی خوانتورینا 

*توپگیری:
دو تیم در توپگیری عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه دادند. اریک شوجی لیبروی آمریکا را به جرات میتوان بهترین توپگیر میدان معرفی کرد. شوجی که تا اینجای بازی های المپیک بهترین توپگیر بوده در این بازی 21 توپگیری را انجام داد که 13 تای آن منجر به امتیاز شد. در سوی دیگر میدان کولاچی 14 توپگیری داشت که 12 تای آن منجر به امتیاز شد. دیگر بازیکنان دو تیم نیز عملکردهای خوبی را از خود نشان دادند . لانزا از ایتالیا و راسل از آمریکا هر دو با 8 توپگیری منجر به امتیاز برای تیم های خود موثر ظاهر شدند.

عثمانی خوانتورینا
 
*دریافت:
سرویس های با ریسک و سرعت بالا از بازیکنان آمریکا از ابتدای بازی نوید دریافت ضعیف در زمین ایتالیا را میداد. هولت، اندرسون، ساندر و کریستین سن هر کدام با سرویس های خود موجب شدند تا دریافت در زمین ایتالیا با مشکل مواجه شود تا لانزا، خوانتورینا و کولاچی به ترتیب با 40، 37.50 و 37.14 درصد موفقیت در دریافت ظاهر شوند از طرفی دیگر راسل، ساندر و شوجی به ترتیب با 46.43 ، 46.15 و 30.77 درصد موفقیت در دریافت موفق تر از دریافت کنندگان ایتالیا ظاهر شدند.
 

والیبال ایتالیا و آمریکا المپیک

*پاس:
در تیم آمریکا به دلیل دریافت بهتر بیشتر پاس ها توسط پاسو داده شده به طوری که 47 پاس سهم کریستین سن و 2 پاس توسط بازیکنان دیگر ارساال شده اما در تیم ایتالیا 44 پاس توسط پاسور و 9 پاس توسط بازیکنان غیر پاسور ارسال شده همچنین کریستین سن با معدل 9.40 پاس منجر به امتیاز و جیانلی با معدل 6.20 پاس منجر به امتیاز در هر دست توانایی های خود را به نمایش گذاشتند. هر دو پاسور در این بازی بیشتر پاس های خود را به بازیکنان پشت خط زن ارسال میکردند و به کار گیری مهاجمان قدرتی در وهله دوم قرار داشت. هر دو پاسور میدان به یک اندازه (هریک24 بار) از کار های سرعتی استفاده کردند اما در پاس های پایپ ایتالیایی ها تنوع بیشتری داشتند.

والیبال آمریکا و ایتالیا
 
*دفاع:
در حالی که تیم آمریکا در دفاع روی تور یک شب ایده آل را با 17 دفاع منجر به امتیاز سپری می کرد، تیم ایتالیا فقط 7 دفاع منجر به امتیاز داشت. شناخت خوب از زایتسف و خوانتورینا و شناسایی نقشه های سرعتی و پایپ تیم ایتالیا توسط بازیکنان تیم آمریکا عاملی بود تا آمریکای ها در دفاع موفق ظاهر شوند. با مراجعه به آمار بازی های قبلی زایتسف و خوانتورینا ؛ این دو به ترتیب با میانگین تعداد3.33 و 4 خطا از حمله در هر بازی می یابیم. شناخت مدافعان تیم امریکا از حملات این دو زمانی نمایان شد که زایتسف و خوانتورینا به ترتیب در این بازی 10 و 8 خطا داشتند. مدافعان آمریکا با وجود اینکه در شناسایی، دفاع و برگشت دادن حملات سرعتی و پایپ ایتالیا خوب ظاهر شدند و توانستند حتی حملات پایپ آنها را که کمتر دیده میشد با دفاع همراه شود با دفاع همراه کردند اما باز هم نتوانستند مانع شکست تیمشان شوند. در تیم ایتالیا بوتی و جیانلی با 2 دفاع بهترین آمار را داشتند. اما بهترین مدافع میدان مکسول هولت بود. هولت در این بازی 6 دفاع منجر به امتیاز داشت و 15 بار آبشار های مهاجمان ایتالیا را به زمینشان بازگرداند. دیوید لی از آمریکا نیز با 5 دفاع منجر به امتیاز دیگر مدافع برتر میدان بود.

خوشحالی بازیکنان والیبال ایتالیا


نتیجه کلی: هر چند پشت خط زن و دریافت کنندگان امریکا مطمئن تر حمله کردند و دردفاع آمار بهتری داشتند و 33 بار از خطای ایتالیایی ها امتیاز گرفتند و مدافعان میانی آنها در هر سه ایتم سرویس ، حمله و دفاع بهتر از مدافعان میانی ایتالیا ظاهر شدند و در دریافت خود را موفق تر نشان دادند با این وجود ایتالیا برنده بازی بود چرا که آنها اوج عملکرد ضعیفشان در دست سوم و دوم بود جایی که دست ها را واگذار کردند اما در دست های حساس چهارم و پنجم شرایطشان متفاوت از آمار کلی شان بود و امتیاز های مستقیم سرویسشان را در لحظات حساس دست چهارم و پنجم گرفتند و اکثر استفاده از خطای امریکایی ها را در لحظات پایانی دست ها بردند و آبشار های مطمئنشان در امتیازات پایانی دست ها زده شد تا در شرایط حساس عملکرد بهتر داشته باشند تا بازی را به سود خود به پایان برند .

عضویت در کانال تلگرام والیبال ایران

نوشتن دیدگاه


* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ارسال

دیدگاه‌ها  

معین
+1 # معین 1395-05-30 20:24
زایستف فوق العاده بود حال کردم باهاش خیلی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

جشنواره فروش ویژه نوروزی والیبال ایران

جشنواره فروش ویژه نورزوی فروشگاه اینترنتی والیبال ایران

پربحث ترین مطالب ماه