آسیب های ورزشی در والیبال

والیبال ایران: ورزشکاران رشته ورزشی والیبال نیز مانند سایر ورزشکاران در خطر ابتلا به آسیب دیدگی و مصدومیت های مختلف رشته ورزشی خود هستند و در این مقاله تلاش شده تا انواع آسیب دیدگی های والیبال معرفی شده و به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

مصدومیت و آسیب دیدگی والیبال به گزارش پایگاه خبری - آموزشی والیبال ایران؛  والیبال این ورزش گروهی جذاب و پرطرفدار هم مانند دیگر ورزش ها می تواند با آسیب هایی همراه باشد. در واقع والیبال یک ورزش پرتحرک و پرسرعت است که در آن احتمال زمین خوردن و برخورد بازیکنان با هم زیاد است. همچنین انجام حرکات بصورت غلط میتواند موجب فشار بر روی بافت های حرکتی و آسیب آنها شود.

والیبال ایران: ورزشکاران رشته ورزشی والیبال نیز مانند سایر ورزشکاران در خطر ابتلا به آسیب دیدگی و مصدومیت های مختلف رشته ورزشی خود هستند و در این مقاله تلاش شده تا انواع آسیب دیدگی های والیبال معرفی شده و به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

 مصدومیت و آسیب دیدگی در والیبالبه گزارش پایگاه خبری - آموزشی والیبال ایران؛  والیبال این ورزش گروهی جذاب و پرطرفدار هم مانند دیگر ورزش ها می تواند با آسیب هایی همراه باشد. در واقع والیبال یک ورزش پرتحرک و پرسرعت است که در آن احتمال زمین خوردن و برخورد بازیکنان با هم زیاد است. همچنین انجام حرکات بصورت غلط میتواند موجب فشار بر روی بافت های حرکتی و آسیب آنها شود.

شایعترین آسیب مزمن در والیبالیست ها :
التهاب تاندون کشککی شایعترین آسیب مزمن است که به صورت درد و التهاب در قطب تحتانی کشکک در محل اتصال تاندون کشکک نمود پیدا می کند. کندرومالاسی کشکک( نرم شدن غضروف آن و مستعد شدن به سائیدگی و آسیب مفصل ) ، بیماری Osgood-Schlatter ( کنده شدن یا التهاب قسمتی از توبروزیتة استخوان تیبیا در اثر کشیده شدن های مکرر توسط عضله چهار سر رانی که به این ناحیه اتصال دارد ) و نیز سندرم درد کشککی – رانی هم از سایر آسیب های شایع هستند.

پیچ خوردگی حاد مفصل مچ پا ، شکستگی های تنشی در استخوان تیبیا یا استخوانها ی متاتارس ، التهاب تاندون آشیلب، التهاب فاشیای کف پایی، سندروم تونل تارسال ( مدرگیری عصب تیبیال خلفی در ناحیه پا که با علائم درد و بی حسی کف پا تظاره می کند) و التهاب بورس خلف استخوان پاشنه از جمله این صدمات هستند

آسیب ورزشیدر مفصل زانو پارگي رباط صليبي قدامي يکي از آسيب هاي جدي در بين ورزشکاران است و اين پارگي در بسياري از اين ورزشکاران به توسط عمل جراحي درمان ميشود.


محققين دانشگاه ميشيگان مشخص کرده اند که ميتوان بطرز محسوسي مانع از ايجاد يکي از عوارض مهم بعد از پارگي و عمل جراحي اين رباط شد.


اين عارضه ضعف و لاغر شدن عضلات چهارسر ران است که ميتواند مانعي جدي در پيشرفت ورزشي ورشکار باشد و احتمال عود آسيب بعد از شروع مجدد ورزش را بيشتر کرده و در نهايت موجب بروز آرتروز زانو ميشود.

  سائيدگي مفاصل شايع ترين علت درد و ناتواني در افراد مسن و شايع ترين بيماري مفصلي است. در خانم ها سائيدگي مفاصل زانو و دست و در مردان  سائيدگي مفصل لگن شايع  تر است.

 علايم ساييدگي مفصل در خانم ها شايع تر است. افراد چاق بيشتر از سايرين دچار سائيدگي مفصل زانو مي شوند. ديابت، فشارخون بالا و افزايش اسيداوريک  خون نيز باعث  افزايش احتمال سائيدگي مفصلي مي گردند.

 سائيدگي مفصلي معمولا خود را با درد نشان مي دهد که با افزايش ميزان سائيدگي ، مقدار درد  بيشتر مي شود. سپس درد مفاصل  باعث ضعف عضلاني و درد در عضلات مربوط به آن مفصل مي شود.

  در صورت تقويت عضلات، اين درد کاهش مي يابد. برخي از بيماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بيدار شدن از خواب شکايت مي کنند، اما  معمولا خشکي بدن کمتر از نيم ساعت طول مي کشد.

 

ورزشکاران آماتوری که مدتهاست فعالیت ورزشی نداشته اند پس از انجام فعالیت ورزشی دچار دردی عضلانی و زجرآور میشوند که بسته به شدت فعالیت تا چند روز عملکرد روزمره آنها را مختل میکند.

درد عضلانی پس از ورزش

پایگاه اینترنتی factexpert در گزارشی به بررسی انرژی جنبشی در ورزش و تاثیر حرکات کششی در ورزشکاران پرداخته است: انرژی جنبشی در ورزش یکی از مهمترین عوامل سازنده ورزش است و میتواند بر کارایی ورزشکاران، موفقیت و سلامتشان تاثیرگذار باشد، با این حال بسیاری از مردم اطلاعاتی در این زمینه ندارند. مردم در همه ردههای سنی از کودکی تا پیری ورزش میکنند و این بسیار مهم است که بدانند بدن چطور کار میکند. به این ترتیب ورزش برای آنها ناراحت کننده و آسیب زا نخواهد بود. بیشتر اطلاعاتی که نیاز است مردم عادی از سلامت و ورزش داشته باشند، پیچیده و تخصصی نیست. تنها با داشتن بعضی از مسایل پایهای درباره عضلات، بدن و فعالیتها میتوانند از قوانین سادهای در زندگیشان استفاده کنند.

اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زير است :
1- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی

2- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود.

3- استفاده از یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود.

4- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.
5- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود.

6- عمل هاي محافظتي که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده میشود مثلاً استفاده از بانداژ برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا.
 

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org